Kas yra vandens šildytuvas ir kokia jo sandara?

Kas yra vandens šildytuvas ir kokia jo sandara? />

2017/12/05

Vandens šildytuvas - tai prietaisas, naudojamas vandeniui šildyti buitiniais ar komerciniais tikslais. Pagrindinė vandens šildytuvo paskirtis - tiekti karštą vandenį maudymuisi, indų plovimui, drabužių skalbimui ir pan. Vandens šildytuvas įprastai montuojami šildomų patalpų viduje. Įrengus patalpoje kurios temperatūra yra artima nuliui, teks susitaikyti su dideliais šilumos nuostoliais. Priklausomai nuo jų galios ir naudojimo, vandens šildytuvai skirstomi į daugybę tipų. 

Kokia yra vandens šildytuvo sandara ir jų tipai?

Pagrindiniai elementai, pagal kurių ypatybes ir savybes vandens šildytuvai (boileriai) yra skirstomi į rūšis ir tipus yra vandens (akumuliacinės) talpos dydis, kaitinimo elemento tipas (talpinamas į vandenį, be kontakto su vandeniu, …) ir jo galia, montavimo vieta (pastatomas, pakabinamas).

Vandens šildytuvo veikimo principas toks: kaitinimo elementas šyla ir gamina šilumą, kuria šildo vandenį, esantį akumuliacinėje talpoje. Termostatas reguliuoja vandens temperatūrą esančią talpoje (šildant vandenį elektrinio šildymo būdu), jo dėka vanduo sušyla iki nustatytos temperatūros.

 Atsižvelgiant į skirtingus poreikius, prieš renkantis boilerį verta atsižvelgti į šiuos kriterijus:

  • Kaip dažnai naudojamas karštas vanduo? 
  • Kokio tipo kaitinimo elemento vandens šildytuvas jums priimtinesnis? 
  • Ar namuose yra papildomas šilumos šaltinis? 
  • Kur planuojate pastatyti ar pakabinti talpą?

Pagal talpos dydį boileriai dažniausiai būna 50 l, 80 l,100 l, 120 l , 150 l, 200 l, 300 l, 400 l, 500 l, 750 l talpos ir didesnio tūrio.  Boilerio talpos dydį reikia pasirinkti įvertinus bendrą gyventojų skaičių namuose atsižvelgiant į maudymosi ir kitus įpročius susijusius su šilto vandens vartojimu. Minimalaus 50 l boilerio pilnai užtenka nedideliame bute gyvenančiai porai, kai didžiausios 500 l talpos boileris puikiai aprūpins karštu vandeniu gausų asmenų būrį kokiame nors viešbutyje ar gamykloje.

Kitas kriterijus nurodo boilerių rūšis, skirstant juos pagal kaitinimo elementų tipus. Populiariausi yra keramikiniai ir spiraliniai. Pagrindinis skirtumas tas, kad keramikiniai kaitinimo elementai yra kažkiek brangesni, tačiau ir tarnauja gerokai nepalyginamai ilgiau, yra ilgaamžiškesni, o spiraliniai tiesiogiai kontaktuoja su šildomu vandeniu boilerio viduje, greičiau apsineša kalkėmis, tačiau kainos atžvilgiu yra pigesni.  Vis tik atsižvelgus į ilgalaikę (kad ir kelių metų) perspektyvą, keramikiniai apsimoka labiau. 

Paskutinis kriterijus boilerius skirsto į elektrinio, kombinuoto ir netiesioginio šildymo. Šie boilerių tipai skiriasi tuo, kad elektriniai boileriai vandenį šildo kaip ir parašyta - elektros energija, o kombinuoti boileriai gali būti prijungiami prie bet kokios namo šildymo sistemos ar alternatyvių šilumos gaminimo šaltinių, pavyzdžiui, katilinės ar saulės kolektoriaus. Netiesioginio šildymo boilerių šilumos šaltinis yra išoriniai šilumos šaltiniai (dujinis katilas, šilumos siurblys ar pan.) tačiau kai kurie modeliai turi galimybę sumontuoti juose ir kaitinimo elementą, kuris gali būti kaip papildomas šilumos šaltinis. Taip vandens šildymas gali būti kaitaliojamas pakaitomis naudojant ir elektrą, ir kitą šilumos šaltinį.

Suprantant bazinę boilerio sandarą ir jų tipus, lengviau išsirinkti tinkamą vandens šildytuvą pagal kiekvieno vartotojo kasdienius veiklos ir gyvenimo poreikius bei patalpų dydį. Daugiau patarimų, kaip išsirinkti vandens šildytuvą (boilerį) rasite čia.
Taip pat svarbu paminėti, kad labai svarbu boilerį tinkamai sumontuoti ir tvarkingai eksploatuoti. Kaip prižiūrėti vandens šildytuvus, juos valyti ir tikrinti galie rasti šiame tinklaraščio įraše: Vandens šildytuvų Dražice priežiūra.
Tačiau jeigu visgi montavimas vyko ne visai tinkamai, arba boilerio priežiūra buvo ne pagal instrukcijas,
čia rasite patarimų kaip to išvengti, bei ką daryti, kad boileris negestų ir veiktų daugelį metų.

Kaip pasirinkti tinkamą dujinį katilą? />

Kaip pasirinkti tinkamą dujinį katilą?

Augant dujinių katilų  paklausai ir pasiūlai labai nesunku pasimesti pasirinkimų gausoje. Šiandien rinkoje yra siūloma daugiau nei de&sca...

2018/12/31

Kondensacinis katilas taupo šilumos išlaidas />

Kondensacinis katilas taupo šilumos išlaidas

Dujos ir kiti energijos šaltiniai vis brangsta, tačiau ekonomiškesnis jų naudojimas leidžia ženkliai sumažinti išlaidas. Nenuostabu, kad šild...

2017/12/06

Specialistų rekomendacijos renkantis elektrinį katilą />

Specialistų rekomendacijos renkantis elektrinį katilą

Galimybe įsirengti elektrinį katilą dažniausiai susidomi vartotojai, ieškantys efektyvaus, ekologiško bei patogaus namų šildymo būdo. Būsto ...

2022/05/11