Pelėsis - slaptas priešas namuose

Pelėsis - slaptas priešas namuose />

2019/06/16

Kaip jis atsiranda, kovos ir prevencijos būdai

Pelėsio atsiradimas namuose yra gana plačiai paplitusi problema, kuri vargina nemažai namų ūkių ir kelia pavojų turtui o svarbiausia sveikatai. Norint išlaikyti saugią ir sveiką gyvenamąją aplinką, labai svarbu suprasti pelėsio atsiradimo kilmę, žinoti veiksmingus kovos su juo būdus ir priemones padedančias išvengti nepageidaujamo reiškinio.

Atsiradimo priežastys

Pelėsis yra grybų rūšis, kuri klesti drėgnoje šiltoje aplinkoje. Jis dauginasi mikroskopinėmis sporomis, kurios sklando ore ir lengvai nusėda ant įvairių paviršių. Dažniausi drėgmės šaltiniai, skatinantys pelėsio augimą, yra prastai izoliuotas vamzdynas, stogų ir langų nesandarumas, kondensatas ir pan. Pelėsiui ypač patinka atsirasti tokiose vietose kur yra itin daug drėgmės, mažai vėdinamose patalpose ir taip nutinka dažnai, pavyzdžiui, rūsyje, vonios kambaryje, virtuvėje.

Kovos būdai ir priemonės

Atsiradęs pelėsio kvapas, pakitusi sienų ar lubų spalva, matomos dėmės yra aiškūs jo buvimo požymiai. Norint veiksmingai kovoti su pelėsiu, labai svarbu pirmiausia nustatyti jo šaltinius. Jei namuose pastebėjote pelėsį, atlikite šiuos veiksmus:

  • Pradinis įvertinimas. Nustatykite pelėsio problemos mastą ir identifikuokite pažeistas vietas. Tai padės jums įvertinti, kokio dydžio tai yra problema, ir ar galite su ja susitvarkyti patys, ar jau būtina profesionalų pagalba.
  • Profesionalios pelėsio šalinimo paslaugos. Jei situacija atrodo sudėtinga patartina samdyti patyrusius pelėsių šalinimo specialistus. Jie turi žinių, įrangos ir patirties, kaip saugiai ir veiksmingai pašalintų pelėsį ir patars, kaip išvengti šios bėdos ateityje.
  • Jei nusprendėte patys naikinti pelėsį, būtinai imkitės visų atsargumo priemonių - dėvėkite apsaugines priemones, pavyzdžiui, pirštines ir kaukę, ir užtikrinkite tinkamą vėdinimą. Pažeistiems paviršiams valyti naudokite komercinius pelėsių valiklius arba natūralias alternatyvas, pavyzdžiui, actą ar vandenilio peroksidą. Nepamirškite, kad labai svarbu ne tik sunaikinti pelėsį, bet ir išspręsti pradinę jo atsiradimo problemą - pašalinti drėgmės šaltinį, kad pelėsis vėl neatsirastų.

Prevencija

Norint išsaugoti namus be pelėsio, galima pamėginti užkirsti kelią jo atsiradimui. 

  • Palaikykite optimalų patalpų drėgmės lygį. Idealus drėgnumas yra 30-50 %. Naudokite oro sausintuvus tose vietose, kur drėgmė linkusi labiau užsilikti, ir užtikrinkite tinkamą vėdinimą.
  • Pagerinkite vėdinimą ir oro srautą. Dažniau atverkite langus, vonios kambaryje ir virtuvėje naudokite ištraukiamuosius ventiliatorius ir palaikykite oro cirkuliaciją - taip mažiau kaupsis drėgmė. Apsvarstykite galimybę įrengti rekuperacinę vėdinimo sistemą visose patalpose. Rekuperatoriai užtikrina nuolatinį patalpų vėdinimą ir taip palaikomas gaivus, švarus oras neatidarius langų, išlaikomas geras drėgmės balansas užkertantis kelias pelėsio atsiradimui. Rekuperacinės sistemos dažnai gali nebūti galimybių įrengti. Tokiu atveju oro kondicionavimas - taip pat puiki priemonė užtikrinti oro valymą, atnaujinamą oro srautą. Puikiai tinka ne tik kondicionieriai, bet ir šilumos siurbliai oras oras, kurie turi ne tik vėsinimo, bet iš šildymo funkciją. Šildymo funkcija ypatingai aktuali šaltuoju metų laiku, kai dar nėra itin šalta tačiau drėgmė duoda apie save žinoti. 
  • Nedelsdami išvalykite ir išdžiovinkite išsiliejusius ar nutekėjusius skysčius. Reguliariai apžiūrėkite ir valykite vietas, kuriose kaupiasi drėgmė, pavyzdžiui, dušo užuolaidas.
  • Hidroizoliavimo būdai. Pažeidžiamose vietose, pavyzdžiui, rūsyje, vonioje, palėpėje, naudokite vandeniui atsparius sandariklius. Užtikrinkite tinkamą drenažą ir nukreipkite vandenį nuo pamatų.
  • Kartas nuo karto atkreipkite dėmesį į problemines vietas. Periodiškai patikrinkite, ar nėra vandens nutekėjimo, ypač paslėptose vietose, pavyzdžiui, už sienų ar po kriauklėmis. Ankstyvas drėgmės aptikimas jos pašalinimas tikrai užkirs kelią pelėsio atsiradimui.
  • Vonios kambarys yra ta erdvė, kur drėgmės lygis natūraliai didesnis. Įrenkite rankšluosčių džiovintuvus - gyvatukus ir juos nuolat laikykite ijungtus. Taip patalpoje bus išlaikoma pastovi temperatūra, mažinama drėgmė ir bloginamos sąlygos pelėsiui. Nepamirškite ventiliacijos nes be jos naudos bus mažai.

Apsaugos priemonės sveikatai ir gerovei

Pelėsio poveikis gali sukelti įvairių sveikatos problemų, įskaitant alergijas, kvėpavimo takų sutrikimus ir odos sudirginimą. Norėdami sumažinti riziką, dažnai vėdinkite namus ir naudokite oro valytuvus, sausintuvus, jei patalpų oras yra per drėgnas. Reguliariai valykite dulkes, kad nesikauptų pelėsių alergenų. Taip pat, jei jūs arba jūsų šeimos nariai patiria nuolatinių sveikatos problemų, susijusių su pelėsių poveikiu, kreipkitės į sveikatos priežiūros specialistą dėl tinkamos diagnozės ir gydymo plano.

Prevencija yra raktas į ilgalaikę pelėsio kontrolę. Palaikydami optimalų patalpų drėgmės lygį, gerindami vėdinimą ir atlikdami reguliarius valymo ir priežiūros darbus, galite sukurti aplinką, kuri būtų mažiau palanki pelėsiui.

Kaip pasirinkti tinkamą dujinį katilą? />

Kaip pasirinkti tinkamą dujinį katilą?

Augant dujinių katilų  paklausai ir pasiūlai labai nesunku pasimesti pasirinkimų gausoje. Šiandien rinkoje yra siūloma daugiau nei de&sca...

2018/12/31

Specialistų rekomendacijos renkantis elektrinį katilą />

Specialistų rekomendacijos renkantis elektrinį katilą

Galimybe įsirengti elektrinį katilą dažniausiai susidomi vartotojai, ieškantys efektyvaus, ekologiško bei patogaus namų šildymo būdo. Būsto ...

2022/05/11

Boilerio gedimai ar tiesiog montavimo ir eksploatacijos klaidos? />

Boilerio gedimai ar tiesiog montavimo ir eksploatacijos klaidos?

Vandens šildytuvai, kitaip dar vadinami boileriai, sutinkami ne vienuose namuose. Tai – paprastas ir ekonomiškas būdas užtikrinti karšto vanden...

2020/08/31