Kas yra katilo apsauginis vožtuvas?

Kas yra katilo apsauginis vožtuvas? />

2018/09/06

Katilai - tai slėginiai indai, kuriuose vanduo šildomas degiomis dujomis, pvz., gamtinėmis dujomis, propanu arba alyva. Katilai suprojektuoti taip, kad veiktų esant dideliam slėgiui, todėl jie gali greičiau ir efektyviau šildyti vandenį. Šis darbinis slėgis taip pat vadinamas psi (svarais kvadratiniam colyje) arba barais. Katilo apsauginis vožtuvas yra esminis saugos įtaisas, kuris suveikia, kai slėgis katilo viduje viršija saugią ribą. Jis padeda apsaugoti šildymo katilą: dujinį, elektrinį, skysto kuro, granulinį ar kieto kuro katilą) ir visus prie jo prijungtus prietaisus nuo bet kokios žalos, kuri gali atsirasti dėl per didelės įtampos ar slėgio. Šiame straipsnyje apžvelgiama viskas, ką reikia žinoti apie katilo apsauginius vožtuvus ir jų funkcijas.

Kas yra apsauginis katilo vožtuvas?

Katilo apsauginis vožtuvas - tai apsauginis įtaisas, skirtas katilo viduje esančiam slėgiui išleisti, kai jis viršija saugią ribą. Tai vienas svarbiausių saugos įtaisų bet kuriame pramoniniame ar komerciniame objekte, kuriame naudojami katilai ar slėginiai indai. Kai slėgis katilo viduje pradeda viršyti normalų darbinį slėgį, apsauginis vožtuvas atsidaro ir išleidžia slėgio perteklių. Katilo apsauginis vožtuvas turi spyruoklinį bandomąjį vožtuvą, kuris atsidaro, kai slėgis pasiekia nustatytą tašką, paprastai 5-10 psi viršijantį normalų darbinį slėgį. 

Katilo apsauginiai vožtuvai ir jų funkcijos

  • Apsauga nuo per didelio slėgio (OP apsauga)
    Apsaugos nuo per didelio slėgio įtaisas skirtas katilui ir kitai įrangai apsaugoti, leidžiant išleisti perteklinį slėgį. Paprastai tai daroma naudojant slėgio mažinimo vožtuvą. Suveikus apsaugos įtaisui, sistema gali būti sumontuota taip, kad būtų išjungiama kuro tiekimą, t. y. gali būti išjungiamas dujų tiekimas arba uždaroma katilo elektros grandinė. 
  • Apsauga nuo nepakankamo slėgio (UP apsauga)
    Apsaugos nuo nepakankamo slėgio įtaisas skirtas katilui ir kitai įrangai apsaugoti, išjungiant kuro srautą arba uždaroma katilo elektros grandinė, jei sistemoje nėra pakankamo slėgio. Kai kurie slėgio mažinimo vožtuvai turi OP ir UP apsaugos derinį.

Kaip veikia katilo apsauginis vožtuvas?

Katilo apsauginis vožtuvas gali būti valdomas rankiniu arba automatiniu būdu. Rankiniu būdu valdomi vožtuvai turi svirtį vožtuvui atidaryti ir uždaryti. Operatorius svirtimi rankiniu būdu atidaro vožtuvą, jei slėgis katile viršija normalų darbinį slėgį. Automatiškai valdomi vožtuvai yra skirti automatiškai atidaryti ir uždaryti vožtuvą, tačiau jie gali būti valdomi ir rankiniu būdu. Vožtuvo valdymo skydelyje esantys jutikliai ir laidai nustato bet kokį slėgio padidėjimą ar sumažėjimą katile. Kai tik slėgis viršija saugų lygį, vožtuvas automatiškai atidaromas, kad būtų išleistas slėgio perteklius.

Ką reikia žinoti prieš keičiant apsauginius vožtuvus

  • Prieš keisdami katilo apsauginį vožtuvą, visada vadovaukitės gamintojo instrukcijomis ir schemomis. Taip pat turėtumėte įsitikinti, kad keičiami vožtuvai atitinka katilo slėgį, garo slėgio klasę ir kuro rūšį. 
  • Patikrinkite slėgio reitingą - šis reitingas nurodo didžiausią slėgį, kuriam esant vožtuvas gali saugiai veikti, ir paprastai yra įspaustas vožtuvo šone. 

Daugiau straipsnių susijusių su katilais skaitykite:
Kas yra katilo korozija?;
Kas yra katilo įžeminimas?;
Specialistų rekomendacijos renkantis elektrinį katilą;
Kaip pasirinkti tinkamą dujinį katilą?;

Kaip pasirinkti tinkamą dujinį katilą? />

Kaip pasirinkti tinkamą dujinį katilą?

Augant dujinių katilų  paklausai ir pasiūlai labai nesunku pasimesti pasirinkimų gausoje. Šiandien rinkoje yra siūloma daugiau nei de&sca...

2018/12/31

Specialistų rekomendacijos renkantis elektrinį katilą />

Specialistų rekomendacijos renkantis elektrinį katilą

Galimybe įsirengti elektrinį katilą dažniausiai susidomi vartotojai, ieškantys efektyvaus, ekologiško bei patogaus namų šildymo būdo. Būsto ...

2022/05/11

Kondensacinis katilas taupo šilumos išlaidas />

Kondensacinis katilas taupo šilumos išlaidas

Dujos ir kiti energijos šaltiniai vis brangsta, tačiau ekonomiškesnis jų naudojimas leidžia ženkliai sumažinti išlaidas. Nenuostabu, kad šild...

2017/12/06