Kas svarbu renkantis šilumos siurblį oras-oras?

Kas svarbu renkantis šilumos siurblį oras-oras? />

2022/06/17

Norint namuose išlaikyti komfortabilią temperatūrą visais metų laikais verta įsirengti ne tik šildymo, bet ir oro vėsinimo sistemą. Jau ne pirmus metus karštomis vasaromis dienomis staiga išauga tiek stacionarių, tiek mobilių kondicionierių paklausa. Kaitriausiomis dienomis vartotojai dažnai spontaniškai įsigyja ne jiems tinkamiausius namų vėdinimo sprendimus, o tuos, kuriuos pavyko rasti prekyboje. Kaip tik todėl patalpų kondicionavimo sistemą derėtų įsirengti nelaukiant kaitros, o dar geriau – atliekant namų įrengimo arba remonto darbus.

Šilumos siurblys, kuris vėsina

Vis dar pasitaiko klientų, kurie nustemba, kai ieškant patalpų kondicionierių, konsultantai pasiteirauja, kokio galingumo šilumos siurblys oras-oras jiems reikalingas. Iš ties, šilumos siurbliai paprastai asocijuojasi su šildymo sistemomis. Vis tik nederėtų painioti šilumos siurblių oras-vanduo su šilumos siurbliais oras-oras. Nors abiejų variantų veikimo principas yra panašus, tačiau sistemos oras-vanduo pirminė funkcija yra šildyti, o oras-oras šilumos siurbliai skirti patalpų vėsinimui, nors gali veikti ir kaip lokalaus šildymo sprendimas.
Šilumos siurblys oras-oras yra sudarytas iš dviejų vamzdeliais sujungtų komponentų, kurių vienas montuojamas pastato išorėje, o kitas – viduje. Lauke įrengto bloko siurbiamas oras yra atvėsinamas kompresoriuje ir perduodamas vidiniam blokui, kuris į patalpą perduoda vėsesnio oro srautą. Oras-oras sistema taip pat gali atlikti ir priešingą veiksmą – siurbiamą orą pašildyti.

Vėsinti ar šildyti?

Dar pasitaiko šilumos siurblių oras-oras pozicionavimo, kaip patalpų šildymo sprendimo. Vis tik, derėtų žinoti, kad nors kondicionierius gali pūsti ir šiltą orą, tačiau pirminė jo funkcija yra oro vėsinimas. Sistema oras-oras nėra pats efektyviausias pasirinkimas patalpų šildymui, nes veikia lokaliai. Sienos viršuje pakabintas vidinis blokas gali pūsti ir šiltą orą, tačiau tai nesukurs pilnaverčio komforto. Fizikos dėsniai veikia taip, kad šiltesnis oras kyla aukštyn, taigi, kai šilumos šaltinis yra arčiau lubų nei grindų, norint sušildyti apatinę patalpos pusę prireiks kur kas daugiau energijos. Be to, šildoma bus tik ta patalpa, kurioje kabo vidinis blokas.
Nepaisant riboto efektyvumo, šilumos siurblio oras-oras gali būti racionalus šildymo pasirinkimas sodo nameliuose, vasarnamiuose ir kituose vietose, kur dėl nedidelio šildymo poreikio yra neekonomiška įrengti didesnių investicijų reikalaujančias šildymo sistemas ar šiuolaikinius šildymo katilus. Taip pat oras-oras sistemos šildymo funkcija gali tapti papildomu šildymo šaltinių, pasitelkiamu tuomet, kai keičiantis sezonams nėra galimybių ar poreikio šildyti visą būstą.

Šildymo siurblio oras-oras galingumas – svarbiausias kriterijus

Vienas iš svarbiausių kriterijų renkantis šilumos siurblį oras-oras yra jo galingumas. Kaip ir įsirengiant šildymo sistemą, tiksliausią oro kondicionavimo sistemos galios poreikį gali apskaičiuoti šildymo ir vėdinimo sistemų specialistai, kurie įvertina kompleksiškai įvertina patalpų plotą, lubų aukštį, sienų varžą ir kitas pastato savybes.
Galima pasinaudoti ir standartiniams projektams tinkančia formule, pagal kurią  1 kW galios pakanka 10-12 m²  plotui. Taigi, 30 m² ploto patalpai reikėtų 2,5 kW galingumo šilumos siurblio oras-oras.
Mažesnio galingumo šilumos siurblio oras-oras reikės, jei namuose įrengta rekuperacinė sistema. Beje, ji taip pat tolygiau paskirsto vėsaus oro srautą, padeda išvengti šalto oro šuorų susidarymo, taip užtikrindama dar didesnį komforto jausmą.

Didesnis sistemos efektyvumas užtikrina ekonomiškesnę eksploataciją

SEER ir SCOP koeficientai yra dar vienas svarbi šilumos siurblių specifikacija, į kurią būtina atsižvelgti renkantis efektyviai ir ekonomiškai veikiantį kondicionierių. Tai balais nuo 1 iki 10 išreikšti sezoniniai įrenginių energijos vartojimo efektyvumo šaldant (SEER) ar šildant (SCOP) koeficientai – kuo balas aukštesnis, tuo prietaisas yra efektyvesnis.
Renkantis šilumos siurblį oras-oras aktualesnis yra SEER koeficientas. Kuomet SEER siekia tik 2-3 vėsinant orą bus sunaudojama daugiau energijos, tačiau bus mažesnė paties prietaiso kaina.  Optimalus investicijų ir eksploatavimo kaštų santykis būtų pasirinkus oro kondicionavimo sistemą, kurios SEER yra 5-7. Itin efektyvių, aukštesnės klasės oras-oras siurblių SEER koeficientas yra 8 ir daugiau. Pastarųjų įrenginių kaina bus didesnė, tačiau ženkliai mažesni eksploatavimo kaštai.
Verta turėti omenyje, kad paprastai SEER koeficiento dydis taip pat koreliuoja su kitomis šilumos siurblio techninėmis detalėmis bei dizaino sprendimais. Oro kondicionieriaus, kurio SEER siekia  8,5, oro kompresorius bus aukštesnės kokybės nei tų, kurių SEER neviršija 5, atitinkamai skirsis ir vidinio bloko dizainas bei kiti niuansai.

Papildomos oro kondicionieriaus funkcijos dar didesniam komfortui

Pažangūs oras-oras šilumos siurbliai turi WiFi modulius, kuriuo galima išplėsti įrenginio funkcijas ir patogiai jį valdyti nuotoliniu būdu. Į telefoną, planšetę ar kitą išmanųjį įrenginį įsidiegus mobiliąją programėlę galėsit išjungti ar įjungti, nustatyti laikmatį, sužinoti kiek energijos sunaudoja jūsų oro kondicionierius bei diagnozuoti galimus gedimus.
Jautriems ar į alergijas linkusiems žmonėms verta pirmenybę teikti oras-oras siurbliui, kurio vidinis blokas turi biofiltrą ir jonizatorių, užtikrinančius, kad į patalpų vidų nepatektų kietosios dalelės, žiedadulkės bei kita oro tarša.
Laiku įsirengus lūkesčius atitinkantį oro kondicionierių vasaros kaitra nebekels jokių nepatogumų, o namuose visada bus optimali temperatūra, kurioje jaučiatės geriausiai.

Kaip pasirinkti tinkamą dujinį katilą? />

Kaip pasirinkti tinkamą dujinį katilą?

Augant dujinių katilų  paklausai ir pasiūlai labai nesunku pasimesti pasirinkimų gausoje. Šiandien rinkoje yra siūloma daugiau nei de&sca...

2018/12/31

Kondensacinis katilas taupo šilumos išlaidas />

Kondensacinis katilas taupo šilumos išlaidas

Dujos ir kiti energijos šaltiniai vis brangsta, tačiau ekonomiškesnis jų naudojimas leidžia ženkliai sumažinti išlaidas. Nenuostabu, kad šild...

2017/12/06

Specialistų rekomendacijos renkantis elektrinį katilą />

Specialistų rekomendacijos renkantis elektrinį katilą

Galimybe įsirengti elektrinį katilą dažniausiai susidomi vartotojai, ieškantys efektyvaus, ekologiško bei patogaus namų šildymo būdo. Būsto ...

2022/05/11