Kas yra katilo korozija?

Kas yra katilo korozija? />

2018/08/01

Katilas yra pagrindinis įrenginys namuose, kuris atlieka svarbų vaidmenį šildant vandenį ir patalpas. Kaip ir bet kuris kita šildymo įranga, atsižvelgiant į jos sudėtį bei naudojimo paskirtį ir dažnumą, katilas yra veikiamas vidaus ir išorės aplinkos, kuri anksčiau ar vėliau gali sukelti koroziją. Paveiktas korozijos, katilas gali pradėti funkcionuoti neefektyviai. Tai taip pat gali įtakoti kitų katilo detalių gedimus, kas reiškia brangų remontą ir prastovas, kurios ilgainiui gali kainuoti dar daugiau pinigų. Yra daugybė skirtingų katilų korozijos tipų, tad apžvelkime ką reiškia kiekvienas jų, ir kaip galite apsaugoti savo įrenginį prevenciškai bei jau prasidėjus korozijos procesui. Ir bendrai, kas yra korozija?

Katilo korozija

Korozija - tai savaiminis metalų irimas, vykstantis dėl metalų ir aplinkos cheminės bei elektrocheminės sąveikos. Kitaip tariant, katilo korozija -  tai katilo viduje vykstantis nusidėvėjimas. Labai svarbu laiku tai pastebėti, nes jos nesuvaldžius gali sutrumpėti katilo tarnavimo laikas o remontas, kaip žinia kainuoja nepigiai.

Vietinė (lokali) korozija vyksta esant nevienodai korozinei aplinkai pavienėse metalo paviršiaus vietose. Jai įtakos turi metalo fazių nevienalytiškumas, paviršiaus nelygumai, įvairūs konstrukcinių sprendimų plyšiai, tarpai ir kita. Korozija gali būti skirstoma į rūšis ir porūšius pagal daugelį veiksnių (taškinė, dėmėtoji, kontaktinė, struktūrinė, įtampos ir kt.). 

Pagal vykstančius procesus korozija skirstoma į cheminę ir elektrocheminę. 

Cheminė korozija – tai metalų jungimasis su sausomis (deguonimi, sieros oksidais, halogenais ir kt.) arba su skystomis, nelaidžiomis elektrai medžiagomis (nafta, kai kuriais sintetiniais junginiais). Su šia korozijos rūšimi daugiausia susiduriama metalurgijos (kalant, štampuojant, valcuojant metalus aukštoje temperatūroje) ir chemijos pramonėje.

Elektrocheminė korozija vyksta, kai metalas liečiasi su elektrai laidžiu skysčiu (elektrolitu). Tai labiausiai paplitusi korozijos rūšis. Elektrocheminė korozija pasireiškia korozinių galvaninių elementų susidarymu: tarp dviejų metalų, jiems susilietus arba kai jie sujungti laidininku; tarp lydinio skirtingų metalų kristalų, tarp skirtingos temperatūros arba skirtingų įtempių metalo zonų, tarp metalo ir jame esančių priemaišų. Jei metalo paviršiuje yra taškai ar ploteliai, besiskiriantys elektrodinių potencialų reikšmėmis, tai jie, esant tam tikroms sąlygoms, sudaro mikrokorozinius galvaninius elementus.

Palankios sąlygos atsirasti korozijai - kai metalo paviršius yra drėgnas arba ant jo susidaro absorbuotas vandens mikrosluoksnis, kuriame iš aplinkos ištirpsta įvairios dujos ar druskos. 

Katilų korozijos plėtimosi stabdymas

Gamybos pramonėje daug dėmesio yra skiriama metalų apsaugai nuo korozijos, nes dėl jos patiriami labai dideli nuostoliai. Gaminant katilus, taip pat yra skiriamas dėmesys antikoroziniams procesams ir metalinių detalių apsaugai. Kadangi korozijos priežastys ir rūšys labai įvairios, vadinasi nėra vieno universalaus būdo ar metodo metalui nuo korozijos apsaugoti. Kaskart reikia atsižvelgti į sąlygas, kuriomis metalinės detalės dirba ir į kitus veiksnius, kurie gali sukelti koroziją. Nuo korozijos apsisaugoti iš esmės nėra galimybės, ji anksčiau ar vėliau, pakitus tam tikroms sąlygoms gali prasidėti. Tačiau koroziją galima šiek tiek pristabdyti ar atitolinti jos atsiradimą. Yra žinomi 5 pagrindiniai metalų korozijos atsiradimo stabdymo ir vystymosi greičio mažinimo būdai: 

  1. Tinkamas gamyboje naudojamų medžiagų parinkimas ir jų tarpusavio sąlyčio tinkamumas - kai į metalo lydinius įmaišoma tam tikrų specialių priemaišų stabdančių korozijos atsiradimą.
  2. Racionalus konstravimas - kai katilo surinkimo/konstravimo stadijoje yra laikomąsi kokybės taisyklių, atsižvelgiant į cheminius ir fizikinius įvairių dalių, detalių ir įrankių poveikius vienas kitam.
  3. Apsauginės dangos, kuriomis padengiama kiekviena katilo detalė atskirai bei visas katilas apskritai gamybos metu. Jos izoliuoja metalą nuo agresyvios aplinkos poveikio. Apsauginės dangos gali būti nuolatinės, laikinos arba periodiškai veikiančios, ir tai priklauso nuo pačio gaminio, konstrukcijos ir eksploatacijos sąlygų.
  4. Elektrocheminė sauga - drėgmės ribojimas tiek katilo paviršinėse, tiek vidinėse detalėse. Patalpos, kurioje katilas veikia drėgmės sekimas ir kontrolė.
  5. Supančios gaminio (šiuo atveju katilo) aplinkos, kurioje jis veikia sąlygų kontrolė. Kokios sąlygos ir būtinos ir rekomenduojamos, dažnai nurodoma gaminio specifikacijoje ir garantiniame aprašyme.

Korozija yra ko gero neišvengiamas veiksnys bet kokiam katilui, ar tai būtų dujinis katilas, elektrinis katilas, skysto kuro katilas, granulinis katilas ar kieto kuro katilas, svarbu pastebėti kuo anksčiau pirmuosius korozijos požymius ir stengtis juos pristabdyti.


Daugiau apie katilus susijusių straipsnių skaitykite:
Kas yra katilo apsauginis vožtuvas?;
Kas yra katilo įžeminimas?;
Specialistų rekomendacijos renkantis elektrinį katilą;
Kaip pasirinkti tinkamą dujinį katilą?;

Kaip pasirinkti tinkamą dujinį katilą? />

Kaip pasirinkti tinkamą dujinį katilą?

Augant dujinių katilų  paklausai ir pasiūlai labai nesunku pasimesti pasirinkimų gausoje. Šiandien rinkoje yra siūloma daugiau nei de&sca...

2018/12/31

Kondensacinis katilas taupo šilumos išlaidas />

Kondensacinis katilas taupo šilumos išlaidas

Dujos ir kiti energijos šaltiniai vis brangsta, tačiau ekonomiškesnis jų naudojimas leidžia ženkliai sumažinti išlaidas. Nenuostabu, kad šild...

2017/12/06

Specialistų rekomendacijos renkantis elektrinį katilą />

Specialistų rekomendacijos renkantis elektrinį katilą

Galimybe įsirengti elektrinį katilą dažniausiai susidomi vartotojai, ieškantys efektyvaus, ekologiško bei patogaus namų šildymo būdo. Būsto ...

2022/05/11