(8-37) 331300 info@aquajazz.lt I-V 8-18 val. VI 9-15 val.
Prekių kategorijos

Kaip pasirinkti tinkamą dujinį katilą?

Kaip pasirinkti tinkamą dujinį katilą?

                      Šiuo metu sparčiai populiarėja autonominio šildymo sistemos, naudojant dujinius katilus. Tokios sistemos sėkmingai veikia ir mažuose butuose, ir dideliuose individualiuose gyvenamuosiuose namuose. Naudojant šiuolaikinę šildymo įrangą galima sumontuoti autonomines katilinės, kurios apšildytų vieną ar kelis daugiabučius namus. Šiame straipsnyje trumpai supažindinsime, kaip pasirinkti pagrindinį autonominio šildymo sistemos elementą - katilą.

Šiandien rinkoje yra siūloma daugiau nei dešimties skirtingų gamintojų katilų. O kiekvienas gamintojas gali pateikti kelias dešimtis katilų modifikacijų. Todėl išsirinkti reikiamą katilą tikrai nėra lengva. Renkantis katilą neužtenka vadovautis tik katilo kaina ar gamintojo vardu. Tinkamai įrengtas nebrangus katilas gali ilgai ir patikimai dirbti, o žymios firmos brangus katilas gali netenkinti, jeigu jį renkant nebuvo atsižvelgta į vartotojo poreikius. Taigi renkantis dujinį katilą reikia atsižvelgti į šiuos faktorius:

 1. Firmos, parduodančios katilą, sugebėjimą atlikti garantinį ir po garantinį remontą. Išsiaiškinkite, kokia firma atliks katilo priežiūrą, kokiomis sąlygomis, koks meistro telefonas. Atkreipkite dėmesį, ar yra aiški lietuviška katilo instrukcija, garantinis talonas. Jei katilo pardavėjas nurodo kitą firmą kaip garantinių įsipareigojimų vykdytoją, paskambinkite į nurodytą firmą ir pasitikslinkite, ar galioja tokie susitarimai.
 2. Patalpų dydis ir šilumos izoliacija, buitinio šilto vandens (toliau BŠV) ruošimo būtinybė, jo pageidautinas kiekis ir ruošimo būdas nulems katilo galingumą. Grubiai skaičiuojant, su 1 kW galima apšildyti 10-15 m2, bet reikia atsižvelgti į pastato šilumines varžas, patalpų aukštį, BŠV poreikį. Atminkite, kad pakabinami katilai, šildantys tekantį BŠV, negaminami mažesnio kaip 23 kW galingumo, nes toks galingumas reikalingas užtikrinti pakankamą BŠV debitą, nors šie katilai tinka šildyti ir mažas patalpas. Taigi butams tinka beveik visi pakabinami katilai, o namui reikiamą katilo galingumą turėtų skaičiuoti specialistas.
 3. Dūmtraukį: jei dūmtraukio nėra, reiks rinktis „turbo“ katilo variantą. Šiuo atveju degimo produktai pašalinami ir oras degimui tiekiamas specialiu dvigubu „turbo“ vamzdžiu, kuris gali būti išvedamas tiesiai per lauko sieną. Kai kurie katilų gamintojai jau gali pasiūlyti specialų priedą įprastiniams katilams - degimo produktų ištraukimo ventiliatorių. Jis montuojamas prie įprastinio katilo ir leidžia degimo produktus  vamzdžiu išvesti tiesiai į lauką. Katilų gamintojas „Protherm“, gamina priedą „pusiau turbo“, kuris leidžia pastatomus katilus naudoti ten, kur nėra įprastinio kamino PT 20 (30, 40, 50).
 4. Vietą katilui sumontuoti: butui geriau tiks pakabinami ant sienos katilai. Jei yra katilinės patalpa, galima rinktis ant grindų pastatomą katilą.
 5. Pageidautiną šilto vandens kiekį: pakabinami katilai dažniausia BŠV šildo jam tekant, todėl jo debetas yra ribotas (apie 12 l/min., esant 24 kW katilo galingumui). Jei jūsų poreikiai yra didesni, rinkitės katilą su tūriniu boileriu.
 6. Gyventojų įpročius ir pageidavimus. Tai lems katilo valdymo būdą. Dabar paplitę šie katilų valdymo būdai:

naudojant patalpos reguliatorių. Šiuo atveju katilas įjungiamas ar išjungiamas priklausomai nuo tos patalpos temperatūros, kurioje instaliuotas patalpos reguliatorius. Priklausomai nuo patalpos reguliatoriaus tipo, galima pasirinkti skirtingas temperatūras skirtingiems paros periodams;

ekviterminis reguliavimas naudojant lauko daviklį. Tai toks katilo valdymo būdas, kai katilas parenka šildomo vandens temperatūrą atsižvelgiant į lauko temperatūrą;

naudojant lauko ir patalpos daviklius. Šiuo atveju katilas valdomas ekviterminiu būdu, o patalpos reguliatorius koreguoja patalpos temperatūrą, jei pradeda veikti pašaliniai šilumos šaltiniai (saulė, buitiniai elektros prietaisai ir t. t.). Taip pat patalpos reguliatorius suteikia galimybę keisti patalpos temperatūrą priklausomai nuo paros laiko.

Butus ar kitas nedideles patalpas (iki 60-100 m2) geriau šildyti naudojant kambarinį reguliatorių, gyvenamuosius namus ar didesnes patalpas – naudojant lauko daviklį (ekviterminis reguliavimas). Žinoma, trečiasis būdas ekonomiškiausias ir komfortiškiausias.

Jei yra BŠV poreikis, rinkitės tokius katilus, kuriuose jau sumontuota BŠV ruošimo sistema, nes montuojant BŠV ruošimo sistemą atskirai iškils suderinamumo ir sistemos valdymo problema.

Privalumas, jei katilas turi visus elementus, reikalingus šildymo sistemai: išsiplėtimo indą, cirkuliacinį siurblį, apsauginį vožtuvą nuorinimo vožtuvą. Tada bus paprasta katilą instaliuoti, o sistema atrodys estetiškai ir užims mažiau vietos.

Šiuolaikiniai katilai turi daug įvairių papildomų funkcijų, padidinančių katilo ekonomiškumą, komforto lygį, supaprastinančių eksploataciją ir valdymą. Dažniausiai pasitaikančias funkcijas aptarsime. Katilo tolyginė galingumo moduliacija – katilas automatiškai parenka tokį galingumą, koks reikalingas tam tikru momentu. Tai padidina ekonomiškumą bei sumažina BŠV temperatūros svyravimą.

Auto diagnostika – susidarius sąlygoms, kai katilas negali saugiai dirbti (dingo dujos, nepasišalina degimo produktai, per mažas vandens slėgis, sugedo vienas iš katilo daviklių ir t. t.) katilo monitoriuje parodomas atitinkamas kodas. Tai palengvina katilo eksploatavimą ir žymiai pagreitina remontą.

„Minkštas startas“ – uždegant pakurą dujų ventilis atsidaro palaipsniui, tai garantuoja patikimą ir tylų pakuros uždegimą.

Katilo įsijungimų dažnumo ribojimas - neleidžia katilui užsikurti ką tik jam nustojus veikti.

Siurblio eigos inercija - cirkuliacinis siurblys paliekamas dirbti dar kelioms minutėms, kai užgęsta pakura. Tai leidžia panaudoti katile likusią šilumą. Abi šios funkcijos padidina katilo ekonomiškumą.

Galimybė BŠV sistemoje pajungti recirkuliacinę liniją – leidžia BŠV gauti iškart atsukus čiaupą.

Taip pat svarbu išsiaiškinti, kokias apsaugines sistemas turi katilas. Jos apsaugos gyventojus, pastatus ir patį katilą nuo sužalojimų ar sugadinimų. Šiuolaikiniai katilai gali turėti šias sistemas: apsauga nuo perkaitimo, apsauga nuo užšalimo, degimo produktų nuvedimo sekimo sistema, apsauga netikėtai dingus liepsnai pakuroje, apsauga nuo per didelio ir per mažo vandens slėgio šildymo sistemoje, apsauga nuo siurblio užkalkėjimo.

Pateiksime katilo pasirinkimo pavyzdžius. Nurodydami konkrečius katilo modelius, naudosime slovakų firmos „Protherm“ katilų gamą. Ši firma užima apie 40 % Čekijos ir Slovakijos katilų gamintojų rinkos, katilus eksportuoja į 14 Europos šalių ir per metus pagamina per 150 000 dujinių katilų. Katilai „Protherm“ jau 17 metų Lietuvoje žinomi kaip šiuolaikiški, patikimi ir nebrangūs.

 Norint šildyti butus ar kitas nedideles patalpas (nuo 30 iki 200 m2) ir esant nedideliam BŠV poreikiui (viena šeima, vienas dušas ir kelios kriauklės), geriausia rinktis pakabinamus katilus (skliausteliuose nurodyta „turbo” katilo versija):

23 MOV (MTV) „GEPARD“ – pigiausias pakabinamas katilas, BŠV ruošiamas tekančio vandens šilumokaityje, galimybė pajungti patalpos reguliatorių. Papildomos funkcijos: katilo tolyginė galingumo moduliacija, „minkštas startas“, katilo įsijungimų dažnumo ribojimas, siurblio eigos inercija. Katilas turi visas aukščiau išvardintas apsaugos sistemas.

25 KOV (KTV) „PANTHER“ – BŠV ruošiamas atskirame šilumokaityje „vanduo-vanduo”, todėl katilas ne toks jautrus užkalkėjimui. Katilas turi visas aukščiau išvardintas papildomas ir apsaugos sistemas. Tai bene moderniausias pakabinamas katilas.

                      Patalpoms iki 200 m2, kai yra didesnis BŠV poreikis (gyvena kelios šeimos, yra keli dušai ir dvi ar daugiau kriauklių), tikslinga rinktis pakabinamą katilą su tūriniu greitaeigiu boileriu, pavyzdžiui, 25 KOO (KTO) „PANTHER“+B60. Tai tas pats minėtas katilas „PANTHER”, bet BŠV ruošia ne momentiniame šilumokaityje, o 60 l tūriniame boileryje. Boileris garantuoja didesnį BŠV kiekį ir pastovesnią jo temperatūrą. Taip pat atsiranda galimybė prie BŠV sistemos jungti recirkuliacinę liniją. Katilas turi visas aukščiau išvardintas papildomas ir apsaugos sistemas ir net išsiplėtimo indą boileriui. Jis garantuoja tai, kad boileriui šylant vanduo nelašės per apsauginį vožtuvą.

                      Jei daugiabučio namo dujų įvadas yra riboto debeto, kurio neužtenka įrengti visiems butams 25 kW katilus (toks galingumas yra būtinas, kai BŠV ruošiamas jam tekant), rinkitės katilą 12 KOO (KTO) „PANTHER“+B60. Tai katilas, turintis visas katilo 25 KOO (KTO) „PANTHER“+B60 charakteristikas, bet jo maksimalus galingumas šildymui gali būti nustatytas 4-12kW diapazone. Kadangi BŠV ruošiamas tūriniame boileryje, pakanka 12 kW galingumo katilo.

                      Įrengiant šildymo sistemą individualiame name galimi keli variantai: pigesnis – naudoti pakabinamą katilą su tūriniu boileriu, pavyzdžiui, 25 KOO (KTO) „PANTHER“+B60 (aprašytas aukščiau) arba naudoti ketinį katilą su tūriniu boileriu, pavyzdžiui, 20 (30, 40) KLZ „LOKYS“. Tai pastatomas ketinis katilas su 90 l boileriu, pasižymintis ilgaamžiškumu. Yra galimybė prie katilo pajungti patalpos ar lauko arba abu reguliatorius. Katilas turi visas aukščiau išvardintas papildomas ir apsaugos sistemas. Skirtingai nuo kitų katilų gamintojų, firma „Protherm“ gamina katilo priedą „pusiau turbo“, kuris leidžia pastatomus katilus naudoti ten, kur nėra įprastinio kamino. Naudojant priedą „pusiau turbo", degimo produktai, ventiliatoriumi 80 mm Ø vamzdžiu pašalinami tiesiai per išorinę sieną.

                      Pažymėtina, kad visi išvardinti katilai turi visus elementus, reikalingus šildymo sistemai – išsiplėtimo indą, cirkuliacinį siurblį, apsauginį vožtuvą, nuorinimo ventilį ir t. t. Todėl katilo pajungimas yra greitas, o sistema atrodys estetiškai.

                      Jei rekonstruojate seną katilinę, kurioje yra boileris, kietojo kuro katilas ir planuojate pakeisti tik dujinį katilą, patartina rinktis ketinį katilą be BŠV paruošimo ir kitų papildomų funkcijų, pavyzdžiui, 20 (30, 40, 50, 60 ) KLOM LOKYS“.

Jei norite įsirengti daugiabučio ar kito didesnio pastato autonominę katilinę, yra galimi du variantai: naudoti didelio galingumo vieną ar kelis ketinius katilus arba naudoti tekančio vandens katilus pajungtus į kaskadas. Bet šiuo atveju reikalingas detalesnis katilo parinkimas.

 

Šiuo metu sparčiai populiarėja kondensaciniai katilai. Pagrindinis jų privalumas - didelis naudingumo koeficientas - maždaug 15 % didesnis negu įprastiniuose. Tai reiškia, kad galite sutaupyti  maždaug tiek procentų pinigų, kuriuos išleidžiate dujoms naudodami įprastinį katilą. Reikia įvertinti tai, kad kondensacinis katilas tokį naudingumo koeficientą pasiekia tik tada, kai į šildymo sistemą patenkanti temperatūra yra ne didesnė kaip 50°C, o grįžtanti 30°C. Todėl, norint pilnai išnaudoti kondensacinio katilo privalumus, reikalingas didesnis radiatorių (ar kitų šildymo prietaisų) plotas. Nors, kondensacinio katilo, dirbančio aukštesnėse nei 50/30°C temperatūroje, naudingumo koeficientas visada yra aukštesnis nei įprastinio katilo. Jei dabar šildotės naudodami įprastinį katilą, žinote, kiek išleidžiate pinigų šildymui gamtinėmis dujomis, tada galite nesunkai apskaičiuoti, per kiek metų atsipirks kondensacinio katilo įrengimas (lyginant su įprastiniu šiuolaikišku katilu).

Alaikas = Kkaina + Pišlaidos / Mišlaidos x 0,15

kur:

 • Alaikas - atsipirkimo laikas (metais)
 • K kaina - kondensacinio katilo kaina (Lt)
 • Pišlaidos - papildomos išlaidos (katilo įrengimo, šildymo sistemos rekonstravimas) (Lt)
 • Mišlaidos - metinės išlaidos dujoms (Lt).

 

Jei įsirenginėjate naują šildymo sistemą ir  svarstote įsigyti paprastą ar kondensacinį katilą, tada papildomų išlaidų atsipirkimo laiką galima paskaičiuoti pagal šią formulę:

Alaikas = Kskirtumas + Pišlaidos / Mnumatomos išlaidos x 0,15

kur:

 • Alaikas - atsipirkimo laikas (metais)
 • K skirtumas - kainų skirtumas tarp kondensacinio ir įprastinio katilo (apytiksliai 1500 Lt) (Lt)
 • Pišlaidos - papildomos išlaidos šildymo sistemą pritaikant kondensaciniam katilui  ( (Lt)
 • Mnumatomos išlaidos - numatomos metinės išlaidos dujoms (Lt).

 

 

Dabar atsipirkimo laikas yra palyginti nemažas, bet brangstant dujoms ir mažėjant kondensacinių katilų kainai, jis gali žymiai sumažėti.

 

Ši pradinė informacija padės žengti teisingą žingsnį renkantis dujinį šildymo katilą. Jeigu norite detaliau sužinoti apie šildymo įrangą, kreipkitės tel. 37 331300, el. paštu: info@aquajazz.lt arba apsilankykite UAB AQUA JAZZ” adresu: Birželio 23-iosios g. 29, Kaunas.

 

Be raštiško UAB "AQUA JAZZ" sutikimo, straipsnius patalpintus elektroninėje parduotuvėje www.e-aquajazz.lt kopijuoti draudžiama. 

 

 

Pagalba klientui

   Turite klausimų?

   Visada Jums padėsime!

   I-V 8-18 val., VI 9-15 val.

 

Paskambinkite mums

       info@aquajazz.lt

Elektronikos atliekų surinkimas

Elektronikos atliekų surinkimasDėl bendradarbiavimo prašome kreiptis: +370 620 99111, info@aquajazz.lt